Dwie podziemne kondygnacje i jedna na powierzchni, w sumie 800 miejsc dla aut osobowych i autokarów. Zakończyła się budowa parkingu u zbiegu ul. Wróblewskiego i Kopernika. Otwarcie w przyszłym miesiącu.​

Parking będzie miał jeden wjazd i wyjazd, oba od strony ul. Kopernika. W miejscu, gdzie powstał obiekt, wcześniej był już parking naziemny, ale teraz teren został w nowy sposób zaaranżowany. Na powierzchni zmieści się blisko 300 pojazdów, w tym 20 autokarów. Pod ziemią natomiast jest 517 miejsc.

Budowa się skończyła. Parking przeszedł już odbiory sanepidu i straży pożarnej. Trwają kontrole nadzoru budowlanego, który ma wydać zgodę na użytkowanie obiektu. Od tego zależy termin otwarcia. – Planujemy, że będzie to w sierpniu – mówi kierownik robót Krzysztof Kulczycki.

Najtrudniejsza podczas budowy była walka z wodą jak to we Wrocławiu – mówi Kulczycki. – W miejscu, gdzie teraz jest parking, było kiedyś koryto Odry. Obniżyliśmy poziom wód gruntowych za pomocą sześciu studni depresyjnych, a dalej już jakoś poszło. Było też inne zagrożenie. Hala Stulecia wpisana jest na listę Unesco i baliśmy się, że pod wpływem wibracji zabytek popęka. Nic takiego jednak się nie wydarzyło.

Budowa trwała od marca ubiegłego roku. Parking ma rozwiązać problem braku miejsc postojowych na Biskupinie. W weekendy przyjeżdża tam mnóstwo wrocławian do zoo, Hali Stulecia i na Pergolę. Stają autami gdzie popadnie, często na chodnikach, ścieżkach rowerowych, trawnikach, a nawet w Parku Szczytnickim.

Budimex wybudował parking na swój koszt. W zamian przez 30 lat będzie jego operatorem.
Kierownikiem kontraktu był Robert Zboch, a kierownikiem budowy – Agnieszka Mizgała.
Źródło: http://wroclaw.gazeta.pl

Data: 21-07-2014